Awards and recognitions for research and teaching

International awards and achievements

ABC’s Botanical Excellence Awards

2015

John T. Arnason, Department of Biology

Arthur L. Schawlow Prize in Laser Science

2016

Robert Boyd, Department of Physics

Charles Townes Award by the Optical Society of America

2016

Robert Boyd, Department of Physics

Cottrell Scholar Awards (Research Corporation of Tucson, Arizona)

2005

Keith Fagnou, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Earle K. Plyler Prize for Molecular Spectroscopy & Dynamics

2017

Albert Stolow, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Encyclopedia of Reagents for Organic Synthesis (EROS) Best Reagent Award

2017

Mike Organ, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

George A. Bartholomew Award

2016

Vincent Careau, Department of Biology

James Flack Norris Award

2016

Juan C. Scaiano, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

TED Fellows

2015

Andrew Pelling, Department of Physics

The Willis E. Lamb Award for Laser Science and Quantum Optics

2019

Paul Corkum, Department of Physics

Weldon Prize (Oxford)

2005

David Sankoff, Department of Mathematics and Statistics
 

National awards

3M Teaching Fellowship

2007

Jon Houseman, Department of Biology

E.W.R. Steacie Memorial Fellowships

2010

Rees Kassen, Department of Biology

2008

Pierre Berini, Department of Physics

2004

Thomas Brabec, Department of Physics

1985

David Handelman, Department of Mathematics and Statistics

1980

Howard Alper, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Frank Rigler Award

2017

Jules Blais, Department of Biology

Gerhard Herzberg Canada Gold Medal for Science and Engineering

2008

Paul Corkum, Department of Physics

2002

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

2000

Howard Alper, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Ichikizaki Fund For Young Chemists (Canadian Society for Chemistry)

2005

Louis Barriault, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Keith Fagnou, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

IntelliSyn Pharma Research Excellence Award

2019

Christopher Boddy, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

John C. Polanyi Award (Canadian Society for Chemistry)

2003

David Bishop, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Killam Awards of the Canada Council for the Arts, Killam Prize

1998

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

Killam Awards of the Canada Council for the Arts, Killam Research

2000

Steve Perry, Department of Biology

1994

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

1992

David Handelman, Department of Mathematics and Statistics

1986

Howard Alper, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences
Jan Veizer, Department of Earth and Environmental Sciences

1983

Brian E. Conway, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

NSERC University Faculty Award

2007

Risa Sargent, Department of Biology

2003

Raluca Balan, Department of Mathematics and Statistics

2002

Mateja Sajna, Department of Mathematics and Statistics

NSERC Brockhouse Canada Prize

2016

André Longtin, Department of Physics

2013

Jules Blais, Department of Biology

Order of Canada

2007

Paul Corkum, Department of Physics

2005

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

1998

Howard Alper, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

The Royal Society of Canada Fellowships

2009

Xiaoyi Bao, Department of Physics

2008

Steve Perry, Department of Biology

1995

David Sankoff, Department of Mathematics and Statistics

1992

David Bishop, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

1986

John Holmes, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences
Jan Veizer, Department of Earth and Environmental Sciences

1985

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

1984

Howard Alper, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

1983

David Handleman, Department of Mathematics and Statistics

The Royal Society of Canada Awards

2000

Brian Conway, Department of Chemistry
Thomas W. Eadie Medal

Jan Veizer, Department of Earth Sciences
Bancroft Award

David Lean, Department of Biology
Miroslow Romanowski Medal

1999

Marcel Leblanc, Department of Physics
The McNeil Medal

1995

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry
Henry Marshall Tory Medal

1991

Jan Veizer, Department of Earth Sciences
Willet G. Miller Medal

1983

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry
Rutherford Memorial Medal in Chemistry

Teva Canada Limited Biological and Medicinal Chemistry (BMC) Lectureship Award

2017

John Pezacki, Department of Chemistry and Biomolecular Sciences

William Harvey Gross Award

2016

Sarah Dare, Department of Earth and Environmental Sciences

Provincial Awards

Fellow of the Entomological Society of Ontario

2012

Bernard Philogène, Department of Biology

OCUFA Teaching Award

2005

Jon Houseman, Department of Biology

Ontario Distinguished Researcher Award

2002

David Sankoff, Department of Mathematics and Statistics

Order of Ontario

2013

Paul Corkum, Department of Physics

ORION Leadership Award

2013

Paul Corkum, Department of Physics

Polanyi Prize (Government of the Province of Ontario)

2015

Adam J. Shuhendler, Department of Chemistry and Biomolecular sciences

2007

Derek Pratt, Department of Chemistry

2005

David Bryce, Department of Chemistry

2004

Natalie Goto, Department of Chemistry

2003

Keith Fagnou, Department of Chemistry

2000

Louis Barriault, Department of Chemistry

1997

Deryn Fogg, Department of Chemistry

Premier's Platinum Medal for Research Excellence (PPMRE)

2004

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry

Premier's Research Excellence Awards / Early Researcher Award

2013

Jaclyn Brusso, Department of Chemistry

Nicolas Corradi, Department of Biology

Michel Godin, Department of Physics

Alexandre Poulain, Department of Biology

2012

Maxim Berezovski, Department of Chemistry

Risa Sargent, Department of Biology

2011

Kirill Zaynullin, Department of Mathematics and Statistics

2010

Benoit Collins, Department of Mathematics and Statistics

Andrew Pelling, Department of Physics

Christopher Boddy, Department of Chemistry

2009

Muralee Murugesu, Department of Chemistry

André M. Beauchemin, Department of Chemistry

2008

Nathalie Goto, Department of Chemistry

John E. Lewis, Department of Biology

Robert Smith, Department of Mathematics and Statistics

2007

Jeremy Kerr, Department of Biology

Lora Ramunno, Department of Physics

Howard Rundle, Department of Biology

2006

David L. Bryce, Department of Chemistry

Ravi Bhardwaj Vedula, Department of Physics

2005

Rees Kassen, Department of Biology

2003

Keith Fagnou, Department of Chemistry

2002

Javier Giorgi, Department of Chemistry

Peter Selinger, Department of Mathematics and Statistics

2001

Louis Barriault, Department of Chemistry

Victor G. Leblanc, Department of Mathematics and Statistics

2000

Xiaoyi Bao, Department of Physics

Paul M. Mayer, Department of Chemistry

1999

Danielle Fortin, Department of Earth Sciences

Vance Trudeau, Department of Biology

1998

Deryn E. Fogg, Department of Chemistry

Juan C. (Tito) Scaiano, Department of Chemistry

André Longtin, Department of Physics

Susannah Scott

Prizes at the City of Ottawa Level

Ottawa Life Sciences Council Annual Achievement Awards

Year Name Department Award
2005 Robert Ben Department of Chemistry Dr. Michael Smith Promising Scientist Award
2002 Louis Barriault Department of Chemistry Dr. Michael Smith Promising Scientist Award
University of Ottawa Awards and Achievements
Distinguished University Professor

Year

Name

Department

2017 Thor Arnason Department of Biology
2015 Paul Corkum Department of Physics
2010 Thomas W. Moon Department of Biology
2006 Howard Alper Department of Chemistry and Biomolecular Science
2001 Jan Veizer Department of Earth Sciences
2000 Juan C. (Tito) Scaiano Department of Chemistry and Biomolecular Science
Excellence in Research Award

Year

Name

Department

2018-2019 Robert Boyd Department of Physics
2014-2015 Abdelhamid Sayar Department of Chemistry and Biomolecular Science
2012-2013 David Sankoff Department of Mathematics and Statistics
2010-2011 Paul Corkum Department of Physics
2004 Steve Perry Department of Biology
2001 Gary Slater Department of Physics
1999 Emery Fortin Department of Physics
1997 David Handelman Department of Mathematics and Statistics
1994 Juan (Tito) Scaiano Department of Chemistry
1991 Howard Alper Department of Chemistry
1987 Jan Veizer Department of Geology
1988 John Holmes Department of Chemistry
1976 Marcel LeBlanc Department of Physics
1971 Keith J. Laidler Department of Chemistry
Excellence in Education Prize

Year

Name

Department

2017-2018 Ivan L'Heureux Department of Physics
2016-2017 Stéphane Aris-Brosou Department of Biology
2015-2016 David Schneider Department of Earth and Environmental Sciences
2014-2015 Victor LeBlanc Department of Mathematics and Statistics
2013-2014 Kathleen Gilmour Department of Biology
2013-2014 Pieter Hofstra Department of Mathematics and Statistics
2012-2013 Alison Flynn Department of Chemistry and Biomolecular Science
2011-2012 François Chapleau Department of Biology
2009-2010 Gabriel Blouin-Demers Department of Biology
2008-2009 André Beauchemin Department of Chemistry
2007-2008 Richard Blute Department of Mathematics and Statistics
2005-2006 Louis Barriault Department of Chemistry
2005-2006 Thierry Giordano Department of Mathematics and Statistics
2005-2006 William Ogilvie Department of Chemistry
2004-2005 Jon Houseman Department of Biology
2004-2005 Paul Mayer Department of Chemistry
2003-2004 Zbigniew Stadnik Department of Physics
2002-2003 Scott Findlay Department of Biology
2002-2003 Barry Jessup Department of Mathematics and Statistics
Excellence in Teaching

Year

Name

Department

2016-2017 William Ogilvie Department of Chemistry and Biomolecular Science
2015-2016 Victor LeBlanc Department of Mathematics and Statistics
2014-2015 Kathleen Gilmour Department of Biology
2012-2013 François Chapleau Department of Biology
2010-2011 Monica Nevins Department of Mathematics and Statistics
2006 Jon Houseman Department of Biology
1999 Tony Durst Department of Chemistry
1982 Thomas W. Moon Department of Biology
Inventor of the Year

Year

Name

Department

2004 Xiaoyi Bao Department of Physics
Young Researcher Award

Year

Name

Department

2018 Anne Broadbent Department of Mathematics and Statistics
2016 Pascal Audet Department of Earth and Environmental Sciences
2015 Maxim Berezovski Department of Chemistry and Biomolecular Science
2011 Howard Rundle Department of Biology
2010 David Bryce Department of Chemistry
2009 Jeremy Kerr Department of Biology
2008 Rees Kassen Department of Biology
2006 Keith Fagnou Department of Chemistry
2005 Louis Barriault Department of Chemistry
2004 Deryn Fogg Department of Chemistry
2002 Vance Trudeau Department of Biology
1999 Susannah Scott Department of Chemistry
1997 Damien Roy Department of Mathematics and Statistics
Faculty of Science Awards
Excellence in Teaching Award

Year

Name

Department

2017-2018 Ivan L’Heureux Department of Physics
2016-2017 William Ogilvie Department of Chemistry and Biomolecular Sciences
2014-2015 Victor Leblanc Department of Mathematics and Statistics
2012-2013 Alison Flynn Department of Chemistry
2011-2012 François Chapleau Department of Biology
2010-2011 Monica Nevinst Department of Mathematics and Statistics
2008 Gabriel Blouin Demers Department of Biology
2007 Richard Blute Department of Mathematics and Statistics
2005 Louis Barriault Department of Chemistry
2003 Serge Desgreniers Department of Physics
2001 William Arnott Department of Earth Sciences
2000 Barry Jessup Department of Mathematics and Statistics
Excellence in Research Award

Year

Name

Department

2018-2019 Ebrahim Karimi Department of Physics
2017-2018 John Pezacki Department of Chemistry and Biomolecular Sciences
2016-2017 Damien Roy Department of Mathematics and Statistics
2015-2016 Kirill Zaynullin Department of Mathematics and Statistics
2014-2015 Abdelhamid Sayari Department of Chemistry
2012-2013 Sandro Gambarotta Department of Chemistry
2010-2011 Paul Corkum Department of Physics
2009-2010 John T. Arnason Department of Biology
2008-2009 Erhard Neher Department of Mathematics and Statistics
2006-2007 Marc Ekker Department of Biology
2005-2006 Thomas W. Moon Department of Biology
2004-2005 Xiaoyi Bao Department of Physics
2002-2003 André Longtin Department of Physics
2001-2002 David Lean Department of Biology
Back to top